Skip to content

13 Bearbranch RdTrenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2002

Property Information

Block2575
Lot54
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page230

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,574
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,500
24%
Improvement Value:$257,900
76%
Total Assessment$339,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,960+6.7%
2024$11,210+1.2%
2023$11,075+4.1%
2022$10,633+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960