Skip to content

2 Petal Way

Trenton, NJ 08610

Built 1991

Last Sale Price
$391,000
Last Sale Date
Aug 10, 2012

Property Information

Block2575
Lot89
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page229

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,677
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,200
21%
Improvement Value:$315,200
79%
Total Assessment$399,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,075+6.7%
2024$13,192+1.2%
2023$13,032+4.1%
2022$12,513+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$391,000
DeedBook 6153, Page 1736

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2466, Page 992