Skip to content

334 Sharps La

Trenton, NJ 08610

Built 1961

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jan 25, 2002

Property Information

Block2576
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page229

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,823
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
33%
Improvement Value:$161,100
67%
Total Assessment$240,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,461+6.7%
2024$7,931+1.2%
2023$7,834+4.1%
2022$7,522+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 4217, Page 99

Property Sale

SaleMulti
$141,000
DeedBook 3554, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1961