Skip to content

59 Englewood BlvdTrenton, NJ 08610

Built 1959

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Sep 9, 2021

Property Information

Block2578
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page229

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,523
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,300
32%
Improvement Value:$157,400
68%
Total Assessment$231,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,165+6.7%
2024$7,653+1.2%
2023$7,560+4.1%
2022$7,259+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$379,000
Sq Ft1,523DeedBook 6461, Page 1998Recorded10/26/2021

Property Sale

SaleMulti
$219,900
DeedBook 6154, Page 1677

Property Built

Built

Year Built: 1959