Skip to content

102 Hempstead Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1959

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Jan 20, 2005

Property Information

Block2578
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page229

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,134
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,200
37%
Improvement Value:$133,200
63%
Total Assessment$210,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,415+6.7%
2024$6,950+1.2%
2023$6,865+4.1%
2022$6,592+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$272,000
DeedBook 4981, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1959