Skip to content

32 Elmont Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2024

Property Information

Block2581
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page229

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,292
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,100
36%
Improvement Value:$136,300
64%
Total Assessment$214,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,555+6.7%
2024$7,082+1.2%
2023$6,996+8.2%
2022$6,467+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6554, Page 98

Property Sale

Sale
$257,000
Sq Ft1,292DeedBook 6421, Page 1079Recorded11/16/2020

Property Built

Built

Year Built: 1963