Skip to content

14 Elmont RdTrenton, NJ 08610

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2013

Property Information

Block2581
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page229

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage962
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,200
39%
Improvement Value:$122,300
61%
Total Assessment$200,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,066+6.7%
2024$6,623+1.2%
2023$6,542+4.1%
2022$6,282+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 5827, Page 7

Property Sale

SaleMulti
$126,000
DeedBook 2845, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1968