Skip to content

12 Elmont RdTrenton, NJ 08610

Built 1964

Last Sale Price
$188,000
Last Sale Date
Mar 1, 2016

Property Information

Block2581
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page229

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,024
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,700
41%
Improvement Value:$113,300
59%
Total Assessment$192,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,766+6.7%
2024$6,342+1.2%
2023$6,265+4.1%
2022$6,015+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$188,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 6243, Page 728Recorded3/7/2016

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 6135, Page 882

Property Built

Built

Year Built: 1964