Skip to content

131 Hempstead Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1974

Last Sale Price
$435,500
Last Sale Date
Apr 9, 2024

Property Information

Block2581
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page229

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,740
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,200
30%
Improvement Value:$174,200
70%
Total Assessment$250,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,824+10.0%
2024$8,021+1.3%
2023$7,921+4.3%
2022$7,595+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$435,500
Sq Ft1,740DeedBook 6556, Page 1416Recorded5/15/2024

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,740DeedBook 6542, Page 1389Recorded12/5/2023

Property Built

Built

Year Built: 1974