Skip to content

129 Hempstead Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1974

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Feb 11, 1987

Property Information

Block2581
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page229

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,245
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,200
25%
Improvement Value:$223,600
75%
Total Assessment$299,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,565+6.7%
2024$9,902+1.2%
2023$9,782+4.1%
2022$9,393+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 2385, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1974