Skip to content

157 Hempstead RdTrenton, NJ 08610

Built 1972

Last Sale Price
$86,250
Last Sale Date
Dec 1, 1981

Property Information

Block2584
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,900
27%
Improvement Value:$215,900
73%
Total Assessment$295,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,424+6.7%
2024$9,770+1.2%
2023$9,652+4.1%
2022$9,267+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$86,250
DeedBook 2176, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1972