Skip to content

155 Hempstead Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2023

Property Information

Block2584
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,344
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,200
25%
Improvement Value:$237,400
75%
Total Assessment$317,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,942+6.9%
2024$10,240+1.3%
2023$10,113+4.3%
2022$9,700+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972