Skip to content

38 Bolton Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1961

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jun 19, 2023

Property Information

Block2585
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,400
34%
Improvement Value:$151,900
66%
Total Assessment$230,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,116+9.8%
2024$7,389+1.2%
2023$7,299+4.1%
2022$7,009+2.2%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,176DeedBook 6526, Page 1658Recorded6/26/2023

Property Sale

Sale
$269,500

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 6177, Page 1376Recorded9/3/2013

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 5527, Page 94

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 4985, Page 235

Property Sale

SaleMulti
$212,000
DeedBook 4558, Page 61

Property Sale

SaleMulti
$144,000
DeedBook 3480, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1961