Skip to content

36 Bolton Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1964

Last Sale Price
$396,000
Last Sale Date
Oct 21, 2021

Property Information

Block2585
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,796
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,500
26%
Improvement Value:$222,900
74%
Total Assessment$302,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,657+6.7%
2024$9,988+1.2%
2023$9,867+33.8%
2022$7,375+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$396,000
Sq Ft1,796DeedBook 6462, Page 1622Recorded11/5/2021

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,796DeedBook 6452, Page 1657Recorded8/17/2021

Property Built

Built

Year Built: 1964