Skip to content

37 Fenway Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1963

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jul 31, 2015

Property Information

Block2654
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page298

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,088
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
33%
Improvement Value:$171,800
67%
Total Assessment$256,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,036+6.7%
2024$8,469+1.2%
2023$8,366+4.1%
2022$8,033+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,088DeedBook 6225, Page 188Recorded8/5/2015

Property Sale

SaleMulti
$169,900
DeedBook 3827, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1963