Skip to content

15 Marlen DrRobbinsville, NJ 08691

Built 1982
Commercial

Last Sale Price
$26,500,000
Last Sale Date
Aug 18, 2007

Property Information

Block2597
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page235

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage13,522
Acreage1.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,700
25%
Improvement Value:$543,300
75%
Total Assessment$725,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,549+6.7%
2024$23,947+1.2%
2023$23,657-0.3%
2022$23,729+27.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$26,500,000
DeedBook 5721, Page 145

Property Sale

SaleMulti
$12,950,000
DeedBook 4094, Page 145

Property Sale

SaleMulti
$355,358
DeedBook 3221, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1982