Skip to content

3 S Gold DrRobbinsville, NJ 08691

Built 1976
Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
May 31, 2003

Property Information

Block2597
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page234

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage10,000
Acreage1.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,000
35%
Improvement Value:$346,000
65%
Total Assessment$533,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,783+6.7%
2024$17,605+1.2%
2023$17,392-0.3%
2022$17,445+9.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$600,000
DeedBook 4614, Page 247

Property Sale

SaleMulti
$370,000
DeedBook 2895, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1976