Skip to content

17 Marlen DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1981
Commercial

Last Sale Price
$26,500,000
Last Sale Date
Aug 18, 2007

Property Information

Block2597
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page235

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage20,020
Acreage1.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,900
17%
Improvement Value:$885,100
83%
Total Assessment$1,071,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,742+6.7%
2024$35,375+1.2%
2023$34,947-0.3%
2022$35,054+37.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$26,500,000
DeedBook 5721, Page 145

Property Sale

SaleMulti
$12,950,000
DeedBook 4094, Page 145

Property Sale

SaleMulti
$691,931
DeedBook 3221, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1981