Skip to content

6 Mount AveTrenton, NJ 08620

Built 1958

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jan 11, 2013

Property Information

Block2599
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page305

Building Details

Building Class17
Description1SB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,100
39%
Improvement Value:$117,300
61%
Total Assessment$192,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,780+6.7%
2024$6,355+1.2%
2023$6,278+4.1%
2022$6,028+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 6163, Page 1392

Property Built

Built

Year Built: 1958