Skip to content

50 Burnside Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1937

Last Sale Price
$95,500
Last Sale Date
Jan 26, 1994

Property Information

Block2601
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page296

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,100
38%
Improvement Value:$132,900
62%
Total Assessment$214,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,541+6.7%
2024$7,068+1.2%
2023$6,983+4.1%
2022$6,705+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$95,500
DeedBook 2776, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1937