Skip to content

430 White Horse Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1918

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
May 1, 2017

Property Information

Block2494
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page256

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,544
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,200
31%
Improvement Value:$136,300
69%
Total Assessment$197,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,960+6.7%
2024$6,523+1.2%
2023$6,444+4.1%
2022$6,188+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft1,544DeedBook 6286, Page 1532Recorded5/30/2017

Property Built

Built

Year Built: 1918