Skip to content

80 Grandview AveTrenton, NJ 08620

Built 1951

Last Sale Date
Feb 28, 2024

Property Information

Block2602
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page296

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,500
39%
Improvement Value:$120,200
61%
Total Assessment$195,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,646+7.0%
2024$6,214+1.3%
2023$6,136+4.3%
2022$5,881+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951