Skip to content

54 Grandview Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1951

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 10, 2021

Property Information

Block2602
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page296

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage830
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,500
46%
Improvement Value:$87,500
54%
Total Assessment$162,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,709+6.7%
2024$5,351+1.2%
2023$5,286+4.1%
2022$5,075+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$174,000

From:

To:

Sq Ft830DeedBook 6247, Page 1661Recorded4/27/2016

Property Built

Built

Year Built: 1951