Skip to content

72 Grandview AveTrenton, NJ 08620

Built 1951

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Aug 31, 2018

Property Information

Block2602
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page296

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,068
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,500
46%
Improvement Value:$87,500
54%
Total Assessment$162,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,459+7.0%
2024$5,101+1.3%
2023$5,036+4.4%
2022$4,825+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,068DeedBook 6340, Page 223Recorded9/5/2018

Property Built

Built

Year Built: 1951