Skip to content

143 Highland AveTrenton, NJ 08620

Built 1910

Last Sale Date
May 6, 2024

Property Information

Block2603
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page296

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,900
27%
Improvement Value:$197,900
73%
Total Assessment$272,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,613+6.7%
2024$9,011+1.2%
2023$8,901+4.1%
2022$8,547+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910