Skip to content

27 Middleton Dr

Trenton, NJ 08620

Built 1954

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Mar 20, 2024

Property Information

Block2604
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page296

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,150
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,400
35%
Improvement Value:$136,300
65%
Total Assessment$209,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,390+6.7%
2024$6,926+1.2%
2023$6,843+4.1%
2022$6,570+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,150DeedBook 6552, Page 21Recorded3/21/2024

Property Built

Built

Year Built: 1954