Skip to content

12 Soden CtTrenton, NJ 08620

Built 1980

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
May 23, 1996

Property Information

Block2605
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page296

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,812
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,400
31%
Improvement Value:$172,200
69%
Total Assessment$249,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,546+6.9%
2024$7,994+1.3%
2023$7,894+4.3%
2022$7,570+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$162,000
DeedBook 3073, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1980