Skip to content

17 Country Lane

Trenton, NJ 08690

Built 1986

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jan 31, 1996

Property Information

Block2169
Lot275
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,789
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,200
33%
Improvement Value:$191,400
67%
Total Assessment$285,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,065+6.7%
2024$9,433+1.2%
2023$9,319+6.5%
2022$8,748+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 3034, Page 26

Property Sale

SaleMulti
$101,550
DeedBook 2340, Page 878

Property Built

Built

Year Built: 1986