Skip to content

14 Soden Ct

Trenton, NJ 08620

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 4, 2020

Property Information

Block2605
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page296

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
30%
Improvement Value:$178,400
70%
Total Assessment$254,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,979+6.7%
2024$8,416+1.2%
2023$8,314+4.1%
2022$7,983+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$258,000
DeedBook 5988, Page 98

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 2246, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1980