Skip to content

15 Joni Ave

Trenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block2169
Lot562
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page206

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,822
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
32%
Improvement Value:$203,700
68%
Total Assessment$297,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,491+6.7%
2024$9,833+1.2%
2023$9,714+6.5%
2022$9,119+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$162,500
DeedBook 2602, Page 441

Property Sale

SaleMulti
$192,500
DeedBook 2430, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 1985