Skip to content

13 Maitland Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1966

Last Sale Date
Jul 9, 2014

Property Information

Block2606.03
Lot155
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page299

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,400
36%
Improvement Value:$147,200
64%
Total Assessment$231,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,912+6.9%
2024$7,400+1.3%
2023$7,307+4.3%
2022$7,006+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1966