Skip to content

34 Maitland RdTrenton, NJ 08620

Built 1970

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 3, 2022

Property Information

Block2674
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page299

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,623
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,200
36%
Improvement Value:$158,300
64%
Total Assessment$246,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,687+6.7%
2024$8,142+1.2%
2023$8,043+4.1%
2022$7,723+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970