Skip to content

126 Elton Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2019

Property Information

Block2606
Lot110
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page287

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,588
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,700
38%
Improvement Value:$132,700
62%
Total Assessment$215,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,591+6.7%
2024$7,115+1.2%
2023$7,029+4.1%
2022$6,748+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960