Skip to content

95 Elton Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2018

Property Information

Block2625
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page287

Building Details

Building Class17
Description1S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,598
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,800
37%
Improvement Value:$140,800
63%
Total Assessment$223,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,880+6.7%
2024$7,386+1.2%
2023$7,296+4.1%
2022$7,005+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961