Skip to content

14 Lakeview Dr

Trenton, NJ 08620

Built 1965

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Oct 5, 2010

Property Information

Block2606
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page284

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,100
41%
Improvement Value:$152,600
59%
Total Assessment$256,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,046+6.7%
2024$8,479+1.2%
2023$8,376+4.1%
2022$8,042+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 6081, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1965