Skip to content

8 Ovington Dr

Trenton, NJ 08620

Built 1965

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Mar 15, 2022

Property Information

Block2606
Lot58
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page287

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,500
41%
Improvement Value:$139,800
59%
Total Assessment$236,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,327+6.7%
2024$7,805+1.2%
2023$7,710+4.1%
2022$7,403+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,560DeedBook 6480, Page 1606Recorded4/6/2022

Property Sale

SaleMulti
$305,500
DeedBook 5479, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1965