Skip to content

5 Claude RdTrenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 22, 2022

Property Information

Block2644
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page298

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,562
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
39%
Improvement Value:$131,500
61%
Total Assessment$216,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,615+6.7%
2024$7,138+1.2%
2023$7,051+4.1%
2022$6,770+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,562DeedBook 6503, Page 996Recorded10/17/2022

Property Sale

SaleMulti
$147,000
DeedBook 2493, Page 538

Property Built

Built

Year Built: 1961