Skip to content

1 Melody CtRobbinsville, NJ 08691

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 1995

Property Information

Block2607
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page299

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,600
34%
Improvement Value:$165,900
66%
Total Assessment$249,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,792+6.7%
2024$8,241+1.2%
2023$8,141+4.1%
2022$7,817+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$75,900
DeedBook 2229, Page 729

Property Built

Built

Year Built: 1983