Skip to content

8 Olszak CtRobbinsville, NJ 08691

Built 1983

Owner
---
Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Dec 16, 2024

Property Information

Block2607
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page299

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,485
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,100
34%
Improvement Value:$169,200
66%
Total Assessment$256,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,032+6.7%
2024$8,466+1.2%
2023$8,363+4.1%
2022$8,030+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft1,485DeedBook 6578, Page 37Recorded12/20/2024

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 2486, Page 322

Property Sale

SaleMulti
$69,900
DeedBook 2223, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1983