Skip to content

4351 Broad St

Trenton, NJ 08620

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jun 6, 2024

Property Information

Block2614
Lot142
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page308

Building Details

Building Class10
Description1SF2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage858
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,200
71%
Improvement Value:$68,400
29%
Total Assessment$237,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,455+6.7%
2024$5,113+1.2%
2023$5,051+4.1%
2022$4,850+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft858DeedBook 6564, Page 1683Recorded8/9/2024

Property Built

Built

Year Built: 1950