Skip to content

1715 Greenwood AveTrenton, NJ 08609

Built 1975
Commercial

Last Sale Price
$148,500
Last Sale Date
Jun 29, 2016

Property Information

Block1870
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage790
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,900
39%
Improvement Value:$142,300
61%
Total Assessment$233,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,218+6.7%
2024$7,703+1.2%
2023$7,609-6.3%
2022$8,122+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$148,500

From:

To:

Sq Ft790DeedBook 6254, Page 1092Recorded7/1/2016

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 2806, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1975