Skip to content

76 Valley View Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 20, 2011

Property Information

Block2614
Lot90
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
35%
Improvement Value:$153,300
65%
Total Assessment$235,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,310+6.7%
2024$7,788+7.1%
2023$7,273+7.9%
2022$6,739+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 4628, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1955