Skip to content

74 Valley View Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Sep 29, 2021

Property Information

Block2614
Lot91
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,846
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,500
32%
Improvement Value:$172,100
68%
Total Assessment$253,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,937+6.7%
2024$8,376+1.2%
2023$8,275+4.1%
2022$7,945+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,846DeedBook 6461, Page 1935Recorded10/26/2021

Property Built

Built

Year Built: 1955