Skip to content

43 Mae Dr

Trenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Date
Jan 7, 2014

Property Information

Block2616
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page296

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,937
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,800
33%
Improvement Value:$159,900
67%
Total Assessment$238,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,412+6.7%
2024$7,884+1.2%
2023$7,789+4.1%
2022$7,478+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955