Skip to content

275 Highland Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1945

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Oct 26, 2018

Property Information

Block2614
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page305

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,948
Acreage1.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,400
31%
Improvement Value:$185,600
69%
Total Assessment$269,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,480+6.7%
2024$8,885+1.2%
2023$8,777+4.1%
2022$8,428+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,948DeedBook 6347, Page 1702Recorded11/8/2018

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 6128, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1945