Skip to content

19 Winding Way

Trenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$228,750
Last Sale Date
May 22, 2013

Property Information

Block2617
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page296

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,600
37%
Improvement Value:$134,700
63%
Total Assessment$213,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,517+6.7%
2024$7,045+1.2%
2023$6,960+4.1%
2022$6,683+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$228,750
DeedBook 6171, Page 1225

Property Sale

SaleMulti
$274,000
DeedBook 5381, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1955