Skip to content

3 Heights TerrTrenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 23, 2016

Property Information

Block2617
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page296

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,200
32%
Improvement Value:$171,000
68%
Total Assessment$251,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,852+6.7%
2024$8,297+1.2%
2023$8,197+4.1%
2022$7,870+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,736DeedBook 6263, Page 1970Recorded10/4/2016

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 3427, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1955