Skip to content

39 Amsterdam RdTrenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$187,500
Last Sale Date
Apr 30, 2007

Property Information

Block2619
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,876
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,300
36%
Improvement Value:$146,300
64%
Total Assessment$228,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,056+6.7%
2024$7,551+1.2%
2023$7,459+4.1%
2022$7,162+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$187,500
DeedBook 5621, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1961