Skip to content

21 Amsterdam Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 2022

Property Information

Block2619
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,300
40%
Improvement Value:$125,800
60%
Total Assessment$208,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,333+6.7%
2024$6,874+1.2%
2023$6,790+4.1%
2022$6,520+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 2735, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1961