Skip to content

19 Amsterdam Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$244,500
Last Sale Date
Sep 9, 2020

Property Information

Block2619
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,336
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,300
40%
Improvement Value:$124,700
60%
Total Assessment$207,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,295+6.7%
2024$6,837+1.2%
2023$6,754+4.1%
2022$6,485+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$244,500

From:

To:

Sq Ft1,336DeedBook 6414, Page 1451Recorded9/22/2020

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 5479, Page 110

Property Sale

SaleMulti
$110,000

Property Built

Built

Year Built: 1961